Mire figyeljünk egy madárbarát kertnél?
Mire figyeljünk egy madárbarát kertnél?
2022-09-22
Ki ne szeretné a reggeli kávéját a teraszon madárcsicsergés kíséretében élvezni? Vagy nézni ahogy a kertünk növényei között a fiókák repülni tanulnak?
De az élvezeti érték mellett több, talán még fontosabb szempont is szól a madárbarát kert kialakítása mellett.
Mindannyian szeretnénk megvédeni a kemény munkával és még több szeretettel megalkotott kertünket a kártevőktől, betegségektől. A legjobb módja a kártevők elleni természetes védelemnek, ha odacsalogatjuk ellenségeiket a madarakat. Leginkább az énekes madarak azok a szövetségeseink, akik eleségük megszerzése során nagy mennyiségben megtisztítják növényeinket.
A másik, napjainkban egy égető téma, a természetvédelem. Kis tervezéssel és odafigyeléssel menedéket nyújthatunk a természetes élőhelyükről kiszoruló hasznos rovaroknak és madaraknak. Így kölcsönösen együttműködve varázslatos kis édenkertet alkothatunk.
Amennyiben ezt sikeresen szeretnénk elérni érdemes figyelembe venni, hogy a madarak számára biztosítsunk táplálékot, búvóhelyet és fészkelőhelyet. Érdemes kialakítani szélvédettebb, csendesebb, zavartalanabb sarkokat, bokorcsoportokat, ahol biztonságban érezhetik magukat a madarak.
Ehhez próbáljunk ellenállóbb fajokat keresni, hogy a gombák és baktériumok ne támadják meg azokat és ne kelljen permeteznünk. Mindenképpen vegyesen ültessünk lombhullató és örökzöld növényeket, evvel nemcsak a madaraknak, de magunknak is kedvezünk a téli hónapokban némi zöld folttal a kopárságban.
Az időjárás felmelegedésével tavasszal elindul a madarak költési időszaka, ilyenkor fészkelésre alkalmas helyet keresnek. Ha nem hagyjuk felnyurgulni a fáinkat, bokrainkat, a rendszeres metszés során sűrűbbé válnak, ezeket jobban kedvelik a madarak. Sőt! Ügyes trükkel a metszés során az elágazásoknál úgynevezett ‘ágcsészéket’ tudunk kialakítani, amit kifejezetten keresnek a madarak. A sövények metszésénél hagyjunk természetesebb formákat is, hiszen ezekben szivesebben raknak fészket - ne nyírjunk mindent szimmetrikusra, egyenesre.
Nem minden madárnak tudjuk kialakítani a megfelelő fészkelő helyet, vagy lehet nincs erre lehetőségünk a kerten belül. Ebben az esetben érdemes mesterséges fészkelőhelyet alkalmazni, odúkat vagy cserépből készült fészkeket.
Egy madárbarát kertbe érdemes élelemként hasznosítható növényeket ültetni.
Kiválóan alkalmas erre bármelyik későn érő almafa, aminek a hibás gyümölcseiből érdemes érdemes a téli napokban párat a madaraknak áldozni.
Nagyobb bokorcsoportok kialakításánál lehet gondolni a bodzára, melynek virágai kiváló rovarok vonzására, érett gyümölcsét kifejezetten kedvelik a madarak. Emellett érdemes egy madárberkenyét is ültetni. Pirosas almatermései nyár végén egészen oktoberig érlelődnek, akár téli tápláléknak is megfelelhet apró termése. Hamár bokorcsoport, akkor lehet egy mogyoró bokorral változatossá tenni az étrendet, olajos magjait nemcsak a madarak, de a mókusok is kedvelik.
Kerítéshez, vagy sövénynek ajánlott egy madárbarát kertbe a csipkebogyó, mely bokor fészkelőhelynek is alkalmas. Mellé ültethetünk galagonyát, nemcsak a madaraknak ad élelmet, de pompás őszi lombszíne díszíti is a kertet. Vegyes sövénynek alkalmas a kökény is, gyümölcse sokáig a bokron marad, így téli csemegének tökéletes. Igen kedvelt növény és kiváló a madaraknak is a homoktövis, őszi eleségként fogyasztják a madarak.
Szoliterként ültetendő a húsos som, melynek gyümölcse csak az őszi időszakban nyújt eleséget, mert gyümölcse később lehullik. Mellé ültethetünk japán birset, melynek virágai csodálatosan díszítenek tavasszal, majd téli élelmet nyújtanak nagyméretű gyümölcsei. Olajos magokat biztosítanak a kertben a dió és a mandula is. Ezeket mi is hasznosíthatjuk, de érdemes a madaraknak is hagyni belőle.
Amennyiben gyümölcsfákat is ültettünk kerünkbe, számíthatunk rá, hogy egy részét a madarak is élvezni fogják. Ha hálóval védjük a gyümölcseinket érdemes figyelembe venni, hogy a madarak egy része alulról is be tud repülni a hálók alá, amibe könnyen beleakadnak és elpusztulhatnak. Mindenképpen rögzítsük a fa törzsénél is a védőhálót, így óvva meg madarainkat.
Bár mindannyian szeretjük a rendezett kertet, de ősszel érdemes meghagyni az avar egy részét a sövények, bokrok alatt. Ezekben rengeteg rovarlárva mellett apróbb élőlények is megbújnak az avar alatt, illetve az alatta kialakuló humuszos rétegben - élvezettel nézhetjük majd a fekete rigókat, ahogy kiforgatják majd ezeket a finom csemegéket.
A fagyos, havas téli napokon érdemes még extra csemegékkel etetni. Legjobban az olajos magvakból nyernek megfelelő energiát például a cinegék, de a magevőknek, mint a pintyek vagy a tengelic, rakjunk ki búzát vagy mageleséget.
Figyelni érdemes azonban az etető kihelyezésénél, hogy a macskáktól megvédjük az etetőre járó madarakat. De nemcsak a macskák, hanem a mókusok is okozhatnak szárnyas barátainknak gondot, ha nagyon rászoknak a téli etetésre, hiszen a madártojásokat is előszeretettel megdézsmálhatják a tavaszi költéseknél.
A madarak táplálkozásához hozzátartozik az itatás is. Az idei szárazság különösen megkínozta nemcsak a madarakat, de a rovarokat is. Nyári időszakokban egy jó helyre - gondosan megtervezett macskamentes megoldással - elhelyezett itató is bevonzza a különféle madarakat kertünkbe. Amennyiben elkezdjük itatni repülő kártevőirtóinkat, igyekezzünk ezt egész nyáron fenntartani, lehetőleg naponta friss esővíz biztosításával. Egy itató fürdőzésre is kiválóan alkalmas madaraink számára, felfrissülnek és megszabadulhatnak saját kártevőiktől is. A fürdőző madarak látványa mindíg mosolyt csal mindenki arcára.
Talán evvel a pár ötlettel és gondolattal sikerült felkelteni az érdeklődést egy „madárbarát kert” kialakításához. Keressen minket bátran, amennyiben segíthetünk!
Kapcsolódó termékek
Csapott madáretető
Csapott madáretető
Csapott tetejével és egyszerűségével több funkciós darab. Akár fal mellé vagy ablakhoz is rögzíthető a kialakítása miatt, de kerti fákra is lógatható. Tömör fából készül, mahagóni lazúr festéssel.
Megváltozott munkaképességű dolgozók szerető munkájának gyümölcse.