Mulcsozás szalmával
Szalma mulcsozás
2023-08-18
A szalmatakaró nemcsak elnyomja a gyomnövekedést, hanem mérsékli a talaj hőmérsékletének és nedvességtartalmának ingadozásait. A jó szalmatakaró borítás hűvösebben tartja a növényeket, és minimálisra csökkenti a stresszt a nap melegebb szakaszaiban. Mivel a szalma csökkenti a párolgást a talaj felszínéről, nem kell olyan gyakran öntözni, ugyanakkor segít megelőzni a fröccsenő eső által gyakran terjedő betegségeket is.
A szalma kiváló talajtakaró a veteményeskertben, néhány dolgot azonban tudni kell, hogyan hozhatod ki a legtöbbet belőle:
Mindig tiszta szalmát használj – ne szénát!
Bár hasonlónak tűnhetnek, a szalma és a széna egy fontos tulajdonságban különbözik: az állatok takarmányozására termesztett széna magokat tartalmaz. Ha talajtakaróként használják, ezek a magok kicsíráznak, és gyomproblémát okoznak. A jó minőségű szalma kevés magot tartalmaz. Szalma vásárlásakor vizsgáld meg a bálát, hogy nincs-e benne gyomnövény – ugyanis a gazos szalma a kertbe is veti a gyomokat.
Mulcsozás előtt célszerű nitrogénforrást juttatni a talajba.
A gabonák szalmájának nagy a szén-nitrogén aránya, ezért ahogy lebomlik, átmenetileg megfosztja a talajt a nitrogéntől. Ez könnyen elkerülhető, ha az ültetés és a talajtakarás előtt komposztot, jól rothadt trágyát, féregöntvényt vagy kiegyensúlyozott szerves trágyát adsz a talajhoz, de jó megoldás a csalánlével való belocsolás is kihelyezés után.
A talajtakaró felhordása előtt gyomláld meg a kertet.
Míg a talajtakarás megakadályozza a legtöbb új gyommag kicsírázását, fontos, hogy eltávolítsd a meglévő gyomokat, mielőtt kiterítenéd a szalmát, így kevesebb energiaráfordítással érhetjük el a tiszta, gyommentes kertet.
Vastag rétegben, legalább 10-20 cm mélyen terítsd szét
Bár ez soknak hangzik, a szalma gyorsan összenyomódik, és ahhoz, hogy a talajtakaróból a lehető legtöbbet hozzuk ki, jó fedésre van szükség. Ez a szigetelő réteg jó hatással van a hasznos mikrobákra, amelyek elősegítik a talaj felépítését. Segít megelőzni az eróziót is. Továbbá mivel levegős és laza, ha túl vékonyan visszük fel, akkor fény éri a talajt és a gyommagvak kicsíráznak.
Hagyd levegőzni a növények szárát
Alaposan takard le a sorok közötti teret, de ne egészen a növényi szárakig, mert ez elősegítheti a gombás betegségek elterjedését. Használd a hüvelykujjszabályt: hagyj egy-három hüvelyk helyet a növényi szár körül, hogy jó légáramlást biztosítson és elkerülje a rothadást.
Ha szükséges, adj hozzá több szalmát a növekedési időszakban.
Mivel a szalma gyorsan lebomlik, a növekedési időszak felénél ellenőrizni kell, és szükség esetén további szalmát kell hozzáadni a jó borítás fenntartásához. A kellően vastag talajtakaróréteg különösen fontos a nyári melegben, hiszen nem engedi kiszáradni a talajt, továbbá nincs hőingás a nappal és éjszaka között, mert a takart részek védve vannak.
Használd a szalmát a talaj építéséhez.
A vegetációs időszak végén a szalma talajtakaró javítja a kert talaját. Mivel gyorsan lebomlik, a szalma talajjá alakítható a talajműveléssel, hogy elősegítse a mikrobiális aktivitást. Az egész folyamat egészségesebbé teszi a talajt, és így jobban képes előállítani és megtartani a szükséges tápanyagokat.